Konvoj zo Slovenska dorazil do Iraku: Humanitárna pomoc bude smerovať najmä do nemocníc

Konvoj s humanitárnou pomocou zo Slovenska v hodnote vyše 212 000 eur už dorazil do Iraku. Prístroje, záložné generátory, humanitárny materiál a hračky pre deti začne Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v najbližších dňoch distribuovať do šiestich zdravotníckych zariadení v Mósule na severozápade Iraku. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR. 

Pomoc odovzdal zástupca slovenského veľvyslanectva v Iraku Peter Stano. „Generálny riaditeľ sekcie zdravotníctva provincie Nineve, kde sa Mósul nachádza, Abdel Sattar Ahmed sa za poskytnutú pomoc poďakoval a ocenil ju ako dôkaz toho, že Slovensko – hoci leží ďaleko od Iraku – neostalo ľahostajné k vojnovým útrapám jeho obyvateľov,“ napísalo MZVaEZ. Slovensko je podľa rezortu diplomacie jedna zo štyroch európskych krajín, ktoré zareagovali na prosbu irackej vlády konkrétnou pomocou.

Mósul žiadal pomoc pri odstraňovaní následkov vlaňajších bojov s extrémistami z organizácie Islamský štát. Mesto bolo pri bojoch značne zdevastované, z ôsmich nemocníc bolo šesť zničených úplne a dve spolovice. „Svoju činnosť obnovujú iba pomaly a s ťažkosťami, keďže im chýbajú primerané priestory, prístroje, vybavenie, lieky, zdravotnícky materiál i kvalifikovaní zdravotníci,“ priblížilo ministerstvo.

Zdroj: TASR

Konvoj zo Slovenska dorazil do Iraku: Humanitárna pomoc bude smerovať najmä do nemocníc

Zoznam noviniek